parallax background

Straipsniai 


parallax background
kaukazietes

Kaukazo kalnų pilkosios bitės ir kiti pastebėjimai

Pastebime, kad karts nuo karto pasidomima Kaukazo Pilkosiomis bitėmis. Pateikiame išsamų aprašymą, remdamiesi savo daugiamete patirtimi. Apie 40 metų mūsų bityne dominavo Kaukazietės, kitaip dar vadinamomis raudonųjų dobilų bitėmis. Tiesiog kitokių nelabai buvo. Ypač tarybiniais metais, kai Lietuvoje buvo daug raudonųjų dobilų sėklinių plotų. Jau tuomet Kaukazietės buvo nepalyginamai stabilesnės ant korio, lyginant su vietinėmis ar kitomis mišrūnėmis bitėmis. Dotnuvos akademijos veisliniame bityne buvo vykdoma atranka. Ir bičių motinėlės buvo tiekiamos į kolūkių bitynus. 

Tuomet veikė Pervalkos poravimosi punktas, kuriame natūraliu būdu poruodavosi ir kaukazo pilkosios bitės. Su tokiomis Kaukazietėmis aš ir bitininkavau. Vėliau atsiradus kitoms rasėms, dirbau su visomis. Stebėjome ir lyginome, kaip skirtingų rasių bitės dirba vienodomis sąlygomis. Kartais bitininkų forumuose, kai kurie komentarai nėra tikslūs. Esame matę ne vieną komentarą, lygtai Kaukazo bitės netinkamos laikyti daugiaukščiuose aviliuose. Daktaro J.Balžeko atlikti eksperimentai aprašyti jo moksliniuose darbuose. Daugiaukščiuose aviliuose, tomis pačiomis sąlygomis Kaukazietės prineša 10 % daugiau, negu gulstiniuose ar Dadano aviliuose. Tik reikia su jais mokėti dirbti. Mes vieni pirmųjų perėjome ant daugiaukščių Rutto avilių ir būtent su Kaukazo bitėmis. Kaukazo bičių šeimos sustiprėja šiek tiek vėliau, bet sustiprėjusios, net ir aplenkia kitas rases. Bitininkaudami su Kaukazo pilkosiomis ir atsiradus nektaringiems rapsams, sugebėdavome bityno vidurkį pasiekti apie 70 kg iš šeimos. Mažiau spietlios nei Karnika. Geriausiai ginasi, nepasiduoda bitėms plėšikėms. Net nesusiaurinus lakos, vidutinio stiprumo Kaukaziečių šeimos nesugeba apiplėšti jokios kitos rasės bitės. Užpildžius niukliausus, ir nutrūkus medunešiui prasideda plėšikavimai. Kaukazo pilkosios niukliausuose atsilaiko ilgiausiai, palyginus su kitų rasių bitėmis. Daugiau, nei kitų rasių gaunama pikio ir bičių duonelės. Atrinktos, selekcionuotos Kaukazietės piktumas nelabai skiriasi nuo Karnikos. Kaukazietės dirba per silpną lietų, vėjuotomis dienomis. Dėl bičių mažumo bitininkų forume pateikta netiksli informacija. Bitės auga vienodo diametro koriuose, taip kaip pagamintos plokštelės. Skirtis niekaip negali, tik atrodo mažesnės vizualiai, nes jos yra tamsios. Arba, kai ilgai nekeičiami koriai patamsėja, būna išsiritę daug kartų bičių ir sumažėja korio akelės diametras, tada ritasi mažesnės bitės, nepriklausomai nuo rasės. Dėl ilgesnio straubliuko, nektarą gali pasiekti ir iš ilgesnių žiedų, surenka šiek tiek ir skystesnį, ir tirštesnį nektarą, kurio nerenka kitų rasių bitės. Medų uždengia greičiau, nei kitų rasių. Dengia be oro tarpo, atrodo tarsi šlapias, bet bitininkui jokios reikšmės nesudaro. Rudenį anksti nutraukia auginti perus, ir vėliau pradeda auginti pavasarį. Natūraliai sutrumpėja erkių veisimosi laikas.
Kol veislinė medžiaga buvo gaunama iš Dotnuvos Akademijos veislinio bityno, šios rasės bitės mums buvo pačios produktyviausios. Tačiau pastaruoju metu, išbandžius ne vieno užsienio veislyno Kaukaziečių veislines motinėles, rezultatai ir rodikliai nėra labai džiuginantys. Raudonųjų dobilų mažėja. Jų veislės
keičiasi. Pastebimi ilgesni žiedynai, kur jau ir Kaukazietėms nektaras nepasiekiamas. Tai didelio poreikio, kaip anksčiau šiai rasei nebeliko. Atsiradus našesnėms bičių rasėms, didelių perspektyvų Kaukazietėms nebeliko. Todėl, ne vienerius metus ieškojome bičių rasės, turinčios panašių, ir dar geresnių savybių, mažiau spietlių.
Jau geras penkmetis, kaip atradome, išbandėme ženkliai produktyvesnes Italijos Suomijos selekcijos bites. Šiai dienai jos dominuoja mūsų bityne.